Македонска храна во Скопските ресторани

Неодамна Џек и Габи ја посетија Македонија поточно Скопје каде имаа можност да ја пробаат македонската кујна па еве што велат тие:

Не бевме точно сигурни каква е македонската храна пред да отпатуваме во # Скопје. Но, откако поминавме една недела во прекрасната престолнина на Македонија, официјално можеме да кажеме дека македонската храна е вкусна! Таа е многу слична на другите балкански кујни, но со малку повеќе зачини највероватно поради  некогашното турско влијание!

Во ова видео, правиме #foodtour во 4 неверојатни ресторани во Скопје и потоа дегустираме вкусна порција сладолед. Еве го целосниот список на сите ресторани што ги посетивме:

Изборот на храна на Балканот не интересираше постојано откако пристигнавме. Пробавме рижото со лигњи во Хрватска, чевапчичи во Босна и шиш ќебап во Црна Гора. Сите овие јадења за нас беа целосно непознати кога пристигнавме. Но, сега, започнавме да забележуваме доста сличност во кујните на балканските земји. Колбасот е популарна и повторувачка состојка. Пицата и хамбургерите се исто толку популарни како и во САД И ако барате добар среден оброк, секогаш ќе можете да пронајдете вкусни чeвaпчичи на секој чекор (како овој вкусен што го имавме во Мостар, во Босна! )

Two plates of ćevapčići with Stari Most Bridge in the background in Mostar, Bosnia and Herzegovina

Додека ја дегустиравме храната во Македонија, дефинитивно ни беше позната. Но, тоа исто така имаше сосема нов пресврт што не сме навикнале. Со силно турско влијание, храната е малку позачинета од другите балкански земји. Местата за дегустација се одличен дел за избор на храна, бидејќи ви овозможуваат да пробате повеќе храна на едно место.

За време на нашата едно неделна посета во Скопје, главниот град на Македонија, пробавме еден куп одлична храна и ресторани. Одлучивме да ги составиме нашите сознанија за храната што ја пробавме во овој македонски водич за храна.

Накратко за Република Македонија

Macedonia Square with sculpture and surrounding buildings in Skopje, North Macedonia

Македонија е земја со комплексна култура и историја. Некогаш беше најголемата империја во светот под власта на Александар Велики. Исто така, долго време беше под Османлиската Империја, а неодамна беше и дел од поранешната СФР Југославија.

Во 1991 година Македонија прогласи независност од Југославија. По долгиот спор со Грција за името „Македонија“, земјата беше официјално прогласена за Република Северна Македонија. Затворената земја има население од околу 2 милиони народ и граничи со Албанија, Грција, Косово, Бугарија и Србија.

За македонската храна

Историски гледано, Кралството Македонија беше зафатено некаде помеѓу медитеранските и балканските цивилизации. Тоа привлекува големо влијание од културите и традициите на Турција Грција,Србија и другите соседни земји.

Целата оваа историја има големо влијание врз македонската храна, што е резултат на силни културни врски со истокот и западот. Комплексниот вкус и вкусот се вклопуваат заедно за да формираат кујна што е и вкусна и прифатлива.

Најдобри ресторани во Скопје

Пробавме еден куп прекрасни ресторани додека бевме во Скопје. Севкупно, бевме многу импресионирани од квалитетот на храната и колку беа прифатливи цените. Еве неколку наши омилени.

Кај Сердарот

Tables and bar inside Kaj Serdarot restaurant in Skopje, North Macedonia

Кај Сердарот беше нашиот омилен ресторан во Скопје. Ако ви се допаѓаат автентични места, тогаш ова е ресторанот за вас.

Во ресторанот има мали дрвени шанкови и скромен бар и место за готвење. Имаше скали во аголот, па може да има дополнителни седишта горе, но не проверивме. Надвор, има мало место со покриен простор за јадење на отворено.

Најдоброто искуство со храна Кај Сердарот е кога ќе порачате малку од сè. Нивните порции, даски се она за што се познати и не разочаруваат. Нарачавме чинија со печени грав, тенки колбаси, лебче нафора и помфрит. Дојде со низа рендан морков, зелка и кромид.

Храната беше многу пријатна како што и изгледа. Сето тоа беше топло и свежо зготвено, и ние сакаме нафора лебче кое е стоплено на скара и врзнего изрендано свежо сирење. Вкупно, целото јадење  чинеше само 300 ден., Или приближно 5,50 американски долари. Плативме со готовина, затоа што не бевме  сигурни дали примаат кредитни картички или не, но претпоставувавме дека примаат.

Колектив

Stylish patio at Kolektiv Restaurant in Skopje, North Macedonia

Наградата за најпријателска услуга оди во … Колектив! Услугата за ресторани во Источна Европа не е типична услуга за пријателски услуги на која сме навикнати во САД. Сфаќаме дека ова најверојатно се должи на обичните навики.

Сепак, услугата во Колектив беше фантастична! Нашата келнерка беше многу пријателска и внимателна,  таа беше среќна да одговори на кое било од нашите прашања. Тоа беше добредојдена промена од услугата што не успеавме да ја добиеме на многу други места.

Атмосферата и локацијата на Колектив се исто така прекрасни. Сместен е на, среде плоштад Македонија, така што гледањето на луѓето е неверојатно. Седнавме во надворешениот дел и се восхитувавме на уметноста и стилскиот декор со кој беше уреден.

Spicy Macedonian pizza on the table at Kolektiv Restaurant in Skopje, North Macedonia

Нарачавме македонска пица, и пријатно се изненадивме! Пицата е еден вид хит или промашена на Балканот, а оваа дефинитивно беше хит. Дојде со многу кромид и пиперки, а кората беше совршено зготвена. Ние нарачавме зачинета пица а и беше совршена и не беше премногу зачинета што не е случај на друго место.

Пицата беше само 260 ден., Или околу 4,75 американски долари. По таква ефтина цена, очекувавме мала пица а не фамилијарна. Но, бевме пријатно изненадени кога дојде пицата и видовме дека е толку голема што моравме да ги спаковаме остатоците и однесеме во нашиот хостел за покасно! Исто така, имајте во предвид дека тие примаат кредитни картички во Колектив.

Пекарница Слаткарница Крин / Крин

Patio at Слаткарница Крин / Krin Bakery in Skopje, North Macedonia

Едно утро, решивме дека сакаме да пробаме неколку свежи колачи во Скопје. После брзо пребарување на Google да ја пронајдеме пекарницата со најдобри прегледи, решивме да ја посетиме Пекарница Слаткарница Крин. Можеме да кажеме дека тоа е локален фаворит веднаш штом пристигнавме. Локалното население седеше на надворешниот дел, уживајќи во шолја кафе пред да почнат со работа. Во внатрешноста, зад стаклото на фрижидерите беа прикажани прекрасни колачи, и деликатеси.

Delicious pastries in the window at Слаткарница Крин / Krin Bakery in Skopje, North Macedonia

Завршивме и одлучиме да нарачаме парче чоколадна торта и порција јуфки. И двете беа апсолутно вкусни и многу полни и сочни. Вкупниот износ беше 130 ден., Или 2,30 американски долари. Добра зделка и вреди за вкусен и нездрав појадок.

Дестан

Inside Destan Restaurant in Skopje, North Macedonia

Дестан е прилично популарен локален ланец на кебапчилници во Скопје, затоа моравме да видиме за што се работи! Ја посетивме локацијата помеѓу Порта Македонија и Плоштадот Македонија. Штом седнавме на масата, го прашавме келнерот за менија.

„Ние правиме само една работа“, одговори келнерот на слаб англиски јазик. „Чевапчичи“. Ова ја олесни нарачката! Ги сакаме чевапчичи,кое е многу популарно јадење во многу балкански земји. Затоа нарачавме една порција.

Cevapcici from Destan Restaurant in Skopje, North Macedonia

Ќебап е еден вид мини колбас, кромид и други други зеленчуци што ќе ги ставите во свежо лебче. Во основа е сендвич во балкански стил и сигурно е вкусен. Ќебапите тука не не разочараа, ќебапи  кои беа свежо подготвени и многу вкусни.

Амигос

Amigos Restaurant & Bar in Skopje, North Macedonia

Мексиканска храна во Македонија !? Да, тоа беше нашата прва реакција, исто така. Но, навистина ни недостига вкусната мексиканска сцена во Сан Диего. Плус, Амигос беше во близина на нашиот хостел па затоа, решивме да пробаме!

Burrito from Amigos Restaurant & Bar in Skopje, North Macedonia

Храната беше навистина добра и свежа, но дефинитивно не и автентична мексиканска храна. Иако да бидеме фер, ние сме прилично привлечени кога станува збор за буритос. Оризот имаше малку вкус на кари, па затоа би рекле дека тоа е мексиканска храна со индиски зачин.

Вкупната цена беше околу 15 УСД за моето бурито и чимичангата на Џек, Што не толку скапо. Сепак, јадевме на места каде што ни се допадна подобро во Скопје и кои исто така беа поевтини.

Џој Кафе во Скопје

Joy Cafe in Skopje, North Macedonia

Ги сакаме сите слатки и разнобојни кафулиња што се простираат по улиците на Скопје. Многумина само служат кафе и пијалоци, но други имаат и менија за храна. Тоа дефинитивно вреди да се проба, особено ако сакате да седнете на убаво место на сонце.

Kiwi Gelato in front of a colorful gelato display in Skopje, North Macedonia

Исто така беше прекрасно колку многу сладолед имаше таму. На секој метар во центарот на градот имаше по еден жител со сладолед. Значи, беше многу примамливо да не јадете сладолед 3 пати на ден!

Стандардната цена за топка сладолед се чини дека е 30-35 ден. Ова е околу 0,65 УСД  долари, па затоа е многу ефтин! Нашиот омилен вкус што го пробавме беше киви. Беше овошен и вкусен!

Gelato stand and surrounding stands in Old Bazaar in Skopje, North Macedonia

На крај, во Старата чаршија има поставено многу одлични штандови за храна. Ова значи дека може да пробате улична храна (поскапа верзија на многу од македонските класици) но многу ефтина. Не пробавме ниту една од таа храна додека бевме во Скопје, но изгледаше многу свежо и вкусно!

Цени

Се на се, ќе откриете дека цените во рестораните во Скопје се многу поволни. Повеќето избори во рестораните се со средна цена и чинат околу 5 американски долари. Ставивме и неколку слики од менијата што ги направивме подолу за да можете да ги проверите цените за себе. Сите цени се во денари.

Menu from Kolektiv Restaurant in Skopje, North Macedonia
Menu from Kaj Serdarot in Skopje, North Macedonia

Последни зборови

Скопје има неверојатен избор на храна. Толку сме среќни што можевме да пробаме македонска кујна! За разлика од другите балкански градови, многу ресторани во кои отидовме прмаа кредитни картички. Ова го прави начинот за избор на јадењето полесно и поудобно.

Macedonian Food Guide: Best Restaurants in Skopje, North Macedonia