пон. Авг 10th, 2020

ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

Нема да верувате колкави суми на пари заработија актерите од „Игра на престолите“

1 мин читање

Хит-серијата „Игра на престоли“ заврши, но впечатоците сè уште не стивнуваат. Порталот „Брајт сајд“  објави листа на глумците кои најмногу заработија од неа вкупно.

Листата изгледа вака:

15. Натали Емануел (Мисандеи) – милион долари;

14. Алфи Ален (Теон Грејџој) – два милиона долари;

13. Конлет Хил (Варyс) – два милиона долари;

12. Гвендолин Кристи (Бриен од Тарт) – три милиони долари;

11. Јаин Глен (Џорах Мормонт) – три милиони долари;

10. Ајзек Хемпстед Рајт (Брен Старк) – четири милиони долари;

9. Софи Тарнер (Санса Старк) – шест милиони долари;

8. Мејси Вилијамс (Арја Старк) – шест милиони долари;

7. Натали Дормер (Маргери Тyрел) – шест милиони долари;

6. Рори Меккан (Сандор Клеган) – шест милиони долари;

5. Лена Хеди (Серсеј Ланистер) – девет милиони долари;

4. Кит Харингтон (Џон Сноу) – 12 милиони долари;

3. Емилија Кларк (Денерис Таргаријен) – 13 милиони долари;

2. Питер Динклиџ (Тајрион Ланистер) – 15 милиони долари;

1. Николај Костер-Валдау (Џејми Ланистер) – 16 милиони долари;

Данскиот глумец неколкупати доби покачување, а за последната сезона заработуваше по 1,1 милиони долари по епизода.