10 модели од реалниот живот кои служеа како прототипи за Дизни принцези

Дали некогаш сте се запрашале зошто Дизни ликовите изгледаат толку живи? Тоа е само затоа што квалитетот на анимацијата беше над сите нивоа, но тука е и нешто друго во прашање. Некои од ликовите на Дизни  како изгледот, манирите и карактерот како и висината беа снимени со вистински актерки, танчери и модели! Ајде да скокнеме во светот на Дизни и да видиме како изгледаат, Снежана, Ариел и Јасмин во реалниот живот.

1. Тинкербел – Маргарет Кери

Првично, Мерилин Монро требаше да биде модел за ликот на Тинкербел, но во студиските изведби ја избраа Маргарет Кери наместо Мерилин Монро. Таа се здоби со слава по прикажувањето на самовилата во цртаниот филм “Петар Пан” од 1953 година, па дури до ден-денес, 89-годишната Маргарет добива писма од нејзините фанови.

2. Рапунзел – Тејлор Свифт

Една од најновите принцези беше златокосата  Рапунзел. Излезе дека Тејлор Свифт се согласи да служи како жив модел за оваа хероина! Кој би можел да каже не на ваква фантастична понуда? Подоцна легендарниот фотограф Ени Лебовиц дури и ја застрелал како Рапунзел за кампањата на Дизни парковите.

3. Пепелашка – Хелен Стенли

По апсолутниот успех на “Снежана” и “Пинокио”, Дизни двојно ги намали женските модели за анимирани филмови. Наместо да ги скицираат моделите, како и претходно, на уметниците им беа дадени филмски ленти каде што се снимени потребните потези, позициите итн., За да ги направат пореални.

4. Бел – Џуди Гарланд

Ајде да се соочиме со тоа, дека Бел е прилично копи-пејст на Џуди Гарланд! Аниматорите навистина направија одлична работа со неа во “Убавицата и ѕверот”.

5. Јасмин – Џенифер Конели

Според аниматорот Марк Хен, видел неверојатно убава млада девојка со долга сина-црна коса во Дизниленд и одлучил дека ќе ја направи совршена  за улогата на Јасмин. Но, имало и втор модел – млада актерка која се викала Џенифер Конели па така одлуката била Џенифер да ја добие улогата.

6. Покахонтас – Ирина Бедард

Верувале или не, карактерот и настаните низ кои поминува Покахонтас се базираат на вистинската Индијанска принцеза Матоака, исто така позната како “Покахонтас”.

Но, нејзиниот изглед беше инспириран од онаа на холивудската американска актерка Ирина Бедар.

7. Снежана – Марџ Шампион

Rotoscoping денес не е ништо ново, но во текот на денот, тоа беше феноменален чекор напред во анимацијата. “Снежана и седумте џуџиња” беше креирана со помош на оваа техника. Танчерката Марџ Шампион беше избрана за да стане вистинската Снежана, од повеќето од двеста конкурентки кои се пријавиле на аудицијата.

8. Ариел – Алиса Милано

Кога ја создадоа Малата сирена, уметниците не знаеа дали навистина им е потребен модел. На крајот на краиштата, до моментот кога овој филм излезе, ротоскопирањето не се користело во студиото веќе 30 години. Но, се разбира, на крајот, тие ја користеа 16-годишната Алиса Милано.

9. Аурора – Одри Хепберн

Во случај да не сте знаеле Одри Хепберн беше вистинската заспана убавица Аурора.

10. Тијана – Џенифер Хадсон

Како што можеби знаете, принцезата Тиана, главниот лик на “Принцезата и жабата”, беше првата црна девојка меѓу принцезите на Дизни.

fb-share-icon0