„Скопје синема сити“ од 3 до 7 септември, почнува со изложба од концерти на Влатко Стефановски

Со изложбата „Патешествие“ на концертни и промотивни постери и плакати на Влатко Стефановски, в понеделник  (2 септември)  од 20 часот

Повеќе

Доделени наградите на 10. Фестивал на креативен документарен филм „Македокс“

Со доделување наградите во пет категории, заврши десеттото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „Македокс“.  Филмот „Соло“  – копродукција

Повеќе

ВЛАТКО СТЕФАНОВСКИ И КИТ РИЧАРДС ЗА ОТВОРАЊЕТО НА ПЕТТОТО ИЗДАНИЕ НА ФИЛМСКИОТ ФЕСТИВАЛ СКОПЈЕ СИНЕМА СИТИ

Петтото издание на фестивалот за музички документарни филмови, Скопје Синема Сити, ќе се одржи во периодот од втори до седми септември

Повеќе

„Охридско лето“: Концерт на бугарскиот дувачки квинтет „Пилекадоне“ и „Буре барут“ во изведба на Народниот театар од Истанбул

Програмата на „Охридско лето“ за овој фестивалски ден нуди две уметнички содржини – концерт на дувачкиот квинтет „Пилекадоне“ од Бугарија

Повеќе