Јовановиќ: Владата под притисок го намали данокот за да не се намалува добивката на компаниите

Економскиот аналитичар и поранешен советник во министерството за финансии Бранимир Јовановиќ вчеравечер на телевизиско интервју на Алсат, а во однос

Повеќе

Новина од УЈП, за да знаеме колку данок треба да платиме по новиот закон секој од нас ќе треба да ангажира свој сметководител

Покрај покачените даноци и растот на цените, македонските граѓани од наредната 2019 година ги очекува уштете едно дополнително финансиско оптоварување.

Повеќе

Граѓаните ќе го платат цехот: Владата наредната година ќе инкасира 118 милиони евра повеќе од годинава по основ на даноци

Владата планира во буџетот за догодина да инкасира 6,4 отсто повеќе пари од даноци споредено со даночните приходи годинава. Во

Повеќе

СДСМ со воведување на прогресивниот данок само ќе ја зголемат сиромаштијата во Република Македонија, која и онака е огромна

СДСМ со воведување на прогресивниот данок, односно покачувајќи го за дополнителни 8% за сите оние што заработуваат над 90.000 денари

Повеќе

СДСМ со воведување на персоналниот данок ќе ја зголеми сиромаштијата која и онака е на рекордно историско ниво

Со секое доаѓање на СДСМ на власт тие единствено со нивната неспособност и политика ја воведуваат сиромаштијата и бедата помеѓу

Повеќе