Хрватска: Вработените на факултетите се придружуваат на штрајкот на просветните работници

На протестот на вработените во основните и средните училишта во Хрватска, што трае веќе три недели, денеска ќе добијат поддршка

Повеќе

Се огласи сопственикот на кафулето во Хрватска каде беа нападнати Срби: „Не маваа со шишиња, не тепаа нас и децата“

Што да ви кажам? Дојдоа маскирани, имаа фантомки на главите, шипки, палки, мотики… Ние бевме 6, а тие седум. Тука

Повеќе

Град со големина на јајце: Две жени повредени од гром, маж паднал од покрив- детали за невремето во Хрватска

Хрватска вчера ја зафати невреме проследено со поројни дождови и град, а три лица биле повредени. Најпогодено е подрачјето на

Повеќе

ПОДГОТВЕТЕ СЕ: Снег во Хрватска, на крајбрежјето бура- на прагот на пролетта еве какво време не очекува во Македонија

На прагот на пролетта, во хрватски Горски Котор паѓа снег, патиштата се влажни во поголемиот дел од земјата, а крајбрежјето

Повеќе

Ден на жените во Хрватска: 500 жени на Конгрес на претприемачи добија детергент за миење садови

Во денот во кој се одбележуваат социјалните, економските, културните и политички достигнувања на жените во светот, во Загреб беше одржан

Повеќе

Црвен метео аларм во Хрватска: Снег, бура и дожд во следните два дена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски

Повеќе