ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

ТРАЧ МУАБЕТИ > Регион > Близок соработник на Мицотакис осуден за педофилија

Близок соработник на Мицотакис осуден за педофилија

1 мин читање

Условна затворска казна од 28 месеци и парична казна од 20.000 евра му одреди грчки суд на поранешниот пратеник на Нова демократија, Никос Георгиадис за случај поврзан со педофилија, пред околу девет години во Молдавија кога тој бил на позиција во претставништвото на ОН, јави дописничката на МИА од Атина.

Георгиадис беше прогласен за виновен за обвинувањата за континуирана сексуална злоупотреба со надомест на три малолетни лица над 15 години, а случајот во 2016 година го откри грчкиот весник „Hot Doc“.

По соопштувањето на пресудата, поранешниот пратеник на Нова демократија, како што објавуваат грчките медиуми, рекол дека станува збор за лажни обвиненија и ќе поднесе жалба до Апелацискиот суд.

За целиот случај и првостепената пресуда, со соопштение излезе и кабинетот на грчкиот премиер Алексис Ципрас. Велат дека случајот нема да има политичка димензија, „иако Георгиадис беше пратеник и близок советник и соработник на Мицотакис, големо оружје и алатка на лидерот на Нова демократија, доколку самиот Мицотакис не му дадеше политички карактер на случајот“.

Ова тврдење од кабинетот на Ципрас го поткрепуваат со тоа, како што соопштуваат, дека од Нова демократија случајот го карактеризирале како политичко гонење, пратеничката Ана Мисел Асимакопулу била сведок во одбраната на Георгиадис, а за време на судењето во судницата имало членови и функционери од опозициската партија. (МИА)