ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

ТРАЧ МУАБЕТИ > Вести од светот > Вашингтон пост го претстави лидерот на ИСИС како „скромен верски авторитет“

Вашингтон пост го претстави лидерот на ИСИС како „скромен верски авторитет“

1 мин читање

Вашингтон пост е на мета на жестоки критики и исмејување откако ја објави посмртницата на Багдади со навистина бизарен наслов: „Абу Бакр ал Багдади, скромниот (или строг) верски авторитет на челото не Исламска држава, умре на возраст од 48 години“.

Оригиналниот наслов на написот кој беше објавен во неделата беше, додуша, многу поприкладен: „Абу Бакр ал Багдади, главниот терористички командант, умре на возраст од 48 години“. Но, насловот од непознати причини беше сменет во вториот.

На крајот, по два час, беше заменет со трет наслов: „Абу Бакр ал Багдади, екстремистичкиот лидер на Исламска држава, умре на возраст од 48 години“.

Но скандалозниот беше на време забележан и наскоро почна масовно да се шири по социјалните мрежи, со критики дека Вашингтон пост го релативизира бруталниот лидер на најверојатно најопасната терористичка организација во светот, одговорна за смртта, мачењето и ропството на десетици илјади луѓе.

Ал Багдади беше убиен во тајна акција на американски специјалци во регионот Идлиб на северозападот на Сирија, откако со помош на курдските и ирачките разунавачки служби беше откриено неговото засолниште.

Освен насловот, спорен е и воведот на написот на Вашингтон пост, во кој Ал Багдади се опишува како „скромен верски авторитет со очила со тенка рамка кој не беше познат по капацитетот за борба и убивање“, во времето кога дојде на чело на тогашната ИСИС во Ирак во 2010.

Портпаролката на Вашингтон пост, Кристин Корати Кели, дополнително објасни дека изборот на насловот бил грешка. „Околу нашата посмртница за Ал Багдади, насловот не требаше да биде таков и ние брзо го променивме“.

Таа за Си-ен-ен изјави дека репортерите на Вашингтон пост „минаа години во Ирак и Сирија документирајќи го дивјаштвото на ИСИС, најчесто со голем личен ризик“. „За жал, насловот напишан во брзање за да се отслика потеклото на Ал Багдади и ИСИС не ја прикажа таа бруталност“, додаде таа.

Sean Spicer@seanspicer

Stop, read this & think about it: last night a ruthless, brutal terrorist who threatened our country & is responsible for the death of American citizens was killed in a successful operation by US military & @washingtonpost described #Albagdadi as an “austere religious scholar”

View image on Twitter

9,5024:39 PM – Oct 27, 2019Twitter Ads info and privacy5,704 people are talking about this

Вашингтон пост особено жестоко го критикуваа поддржувачите на претседателот Доналд Трамп, тврдејќи дека весникот ја ублажил сликата за Багдади за да ги намали заслугите на Трамп. Тоа, меѓу другите, го направи и поранешниот портпарол на Трамп Шон Спајсер, кој и самиот беше предмет на исмејување поради неговото славно инситирање дека Трамповата инаугирација ја имала „најголемата публика во историјата“.

А наскоро следеа и смешни пародии на насловот, со посмртници за сериски убијци, диктатори и филмски негативци како Џефри Дамер, Јосиф Сталин и Бејн, напишани во ист стил како текстот за Ал Багдади на Вашингтон пост.

Josh Jordan@NumbersMuncher

“Jeffrey Dahmer, connoisseur of exotic and locally sourced meats, dies at 34” #WaPoDeathNotices

View image on Twitter

7,8298:21 PM – Oct 27, 2019Twitter Ads info and privacy2,340 people are talking about this

Josh Jordan@NumbersMuncher

“Jeffrey Dahmer, connoisseur of exotic and locally sourced meats, dies at 34” #WaPoDeathNotices

View image on Twitter

7,8298:21 PM – Oct 27, 2019Twitter Ads info and privacy2,340 people are talking about this

Josh Jordan@NumbersMuncher

“Jeffrey Dahmer, connoisseur of exotic and locally sourced meats, dies at 34” #WaPoDeathNotices

View image on Twitter

7,8298:21 PM – Oct 27, 2019Twitter Ads info and privacy2,340 people are talking about this