ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

ТРАЧ МУАБЕТИ > Македонија > Во Скопје вчера пет сообраќајки, 85 казни за непрописно паркирање и казнети седум пешаци

Во Скопје вчера пет сообраќајки, 85 казни за непрописно паркирање и казнети седум пешаци

Во текот на изминатото деноноќие во Скопје се санкционирани 31 возач за брзо возење, двајца биле под дејство на алкохол, 12 пред да се стекнат со право на управување на моторно возило, како и еден почетник, покажуваат податоците од билтенот на СВР Скопје.

Во текот на изминатите 24 часа во Скопје се случиле вкупно пет сообраќајни незгоди, од кои во две со лесни телесни повреди се здобиле две лица и во три е причинета материјална штета.

Сообраќајната полиција издала 85 казни за непрописно паркирање, а со специјалното возило „пајак“ подигнати се 81 возило.

Од сообраќај се исклучени и четири нерегистрирани возила. На црвено светло поминале тројца возачи, пет возачи за неправилно престројување, еден возач за неправилно престигнување, четири возачи не дале првенство на минување на возила во зона на крстосница, двајца возачи не носеле зимска опрема во возилото, 20 за не носење сигурносен појас и 28 користеле мобилен телефон.

Санкционирани се и седум пешаци кои поминале коловоз вон пешачки премин.

Одделението за превенција денеска ќе реализира посебна воспитна сообраќајна мерка на која ќе присуствуваат граѓани кои направиле прекршоци по разни основи во својство на возачи.