ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

ТРАЧ МУАБЕТИ > Регион > Вучиќ ќе добие орден „Александар Невски“

Вучиќ ќе добие орден „Александар Невски“

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска потпиша декрет за доделување на орденот „Свети Александар Невски“ на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, соопшти Кремљ.

– Александар Вучиќ се наградува за голем личен придонес во мултилатерната соработка со Руската Федерација, се наведува во соопштението на Кремљ.

Ова е најзначајното признание кое, по речиси сто години, му се доделува на Србин.

Орден „Свети Александар Невски“ имаат добиено и Милан Обреновиќ и Александар Караѓорѓевиќ, а последен пат му е доделен на Никола Пашиќ.