ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

ТРАЧ МУАБЕТИ > Општини > Граѓаните се жалат: Охридските улици личат на стационар за улични кучиња

Граѓаните се жалат: Охридските улици личат на стационар за улични кучиња

1 мин читање

Центарот на Охрид врие од улични кучиња. Охриѓани велат дека животните се движат во група, а кружниот тек изгледа на збирно место.

– Страв ми е навечер да поминам. Мене ми е страв, а да не зборувам за децата. Редовно одиме да ги пречекаме децата. Се плашат да поминат крај нив за да стигнат дома. Доволно е само да го слушнат нувното лаење – коментира една охриѓанка.

Тие посочуваат дека во текот на летната сезона кучињата и од струга и од Охрид се собираат и се истовааат на стариот пат кој ги спојува овие два града. Во текот на зимото повторно кучињата во групи се враќаат назад.

Центарот врие од кучиња, кружниот тек збирно место како стационар

Gepostet von ОХРИД 24 am Samstag, 2. Februar 2019