ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

ТРАЧ МУАБЕТИ > Вести > Дванаесет лица од „27 април“ добија амнестија

Дванаесет лица од „27 април“ добија амнестија

За 12 лица обвинети од предметот „27 април“ има решение за амнестија. Станува збор за пратениците Крсто Мукоски, Сашо Василевски, Љупчо Димовски и Љубен Арнаудов, вработените во кабинетот на поранешниот претседател на Собранието Елена Божиновска и Иван Цветановски, обвинетиот Захарије Симовски, браќата Стефан и Михаил Младеновски, Митре Питроповски, Илија Славевски како и Јохан Тарчуловски.

Имињата на дванаесетмината ги соопшти претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев гостувајќи на телевизија 24.

Прифатените амнестии следуваат откако прво утрово од Основниот суд Скопје 1 испратија 66 барања за амнестија до обвинителството од кои 29 до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, а 37 до Основното јавно обвинителство Скопје.