ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

ТРАЧ МУАБЕТИ > Занимливости > Дете видело необични црни точки на небото и веднаш почнало да снима: Кога сфатило за што се работи се вкочанило од страв

Дете видело необични црни точки на небото и веднаш почнало да снима: Кога сфатило за што се работи се вкочанило од страв

1 мин читање

Едно момче (14) од Бразил снимил необична појава додека патувал со родителите на фарма кај своите дедо и баба.

Возејќи се во автомобил, забележал црни точки на небото па веднаш го зел телефонот и снимил интерсна сцена.

Кога малку подобро погледнал, сфатил дека станува збор за пајаци кои изгледале како да паѓаат од небо.

Снимката на детето по име Жоао Педро Мартинели Фонсека веднаш стана хит на интернет, а експертите објаснија за што всушност станува збор.

Необичниот феномен бил предизвикан од жешкото и влажно време, а пајаците всушност не паѓаат туку се движат по голема мрежа која ја направиле за полесно да уловат инсекти со кои се хранат.

-Тоа е нивна тактика со која го зголемуваат подрачјето за фаќање на храна, обично инсекти. Свилените нишки делуваат како падобрани, објасни еден биолог за локалните медиуми.