ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

ТРАЧ МУАБЕТИ > Спорт > Дијаз и официјално е нов играч на Реал Мадрид

Дијаз и официјално е нов играч на Реал Мадрид

1 мин читање

Како што се очекуваше, Реал Мадрид официјално го потврди на својата веб-страница привлекувањето на младиот Брахим Дијаз од Манчестер Сити.

Деветнаесет годишниот фудбалер ќе ги чини „белите“ 17 милиони евра, а сумата може да се зголеми за уште до 7 милиони во зависност од неговото претставување.

Договорот на Дијаз ќе биде за 6 и пол години, а при идна продажба на фудбалерот Сити ќе добие 15 отсто од трансферната сума. Процентот е 40 ако играчот е продаден на Манчестер Јунајтед.

Денес тој ќе ги помине задолжителните медицински тестови во Мадрид, а потоа ќе биде официјално претставен на „Сантијаго Бернабеу“. Тој потоа ќе се постави со тимскиот тим.

– Решив да затворам едно поглавје од мојот живот и да се збогувам со Манчестер Сити, каде што се развив како играч. Дојдов тука како дете, и сега сум професионален фудбалер. Благодарам на сите во академијата и на првиот тим, бидејќи овде станав подобра личност, напиша Дијаз во „Инстаграм“.

Тој забележа само 5 учества во Премиер лигата и вкупно 15 во сите натпреварувања од своето деби во 2016. Со оглед на сериозната конкуренција, сепак, одлучи да го напушти, откако одби да потпише нов договор.

Embedded video

Real Madrid C.F.@realmadrid

👋

¡Bienvenido al @realmadrid, @Brahim Díaz!#WelcomeBrahim | #HalaMadrid13.7K10:10 PM – Jan 6, 20193,804 people are talking about this