ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

ТРАЧ МУАБЕТИ > Вести од светот > Заедничка трпеза во Ханој: Ким и Трамп вечерале 1 час и 42 минути, а пиеле пунч со јапонско јаболко и мед

Заедничка трпеза во Ханој: Ким и Трамп вечерале 1 час и 42 минути, а пиеле пунч со јапонско јаболко и мед

1 мин читање

Ракчиња, маринирано месо и зеленчук, но и чоколадна торта и овошен пунч вечераа претседателите на САД и Северна Кореја Доналд Трамп и Ким Џонг-ун денеска во Ханој.

Гласот на Америка, повикувајќи се на Белата куќа, го објави менито, а според него Трамп и Ким почнале со мешавина од ракчиња, азиска зелка, авокадо, свеж лимон и билки.

За главно јадење уживале во лесно печено месо во сос и кимичи – традиционално корејско национално јадење, подготвено од ферментиран сезонски зеленчук и други состојки во крушка.

За десерт им била послужена чоколадна лава торта со зрнесто овошје и сладолед од ванила.

За време на вечерата, која траела еден час и 42 минути, двајцата претседатели пиеле пунч со сушено јапонско јаболко и мед.