ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

Започна божиќното канење за Бадник и Божиќ- првата покана доаѓа од домот на Влатко Лозановски

1 мин читање

На точно месец дена до најблескавиот период од годината, кога се слави Бадник и Божик, започна божиќното канење.

ПРВАТА БОЖИКНА ПОКАНА доаѓа од домот на Влатко Лозаноски.

Едно е сигурно, и оваа година, најпопуларните поп пејачи во Македонија ќе се обединат околу Божикната пештера и ќе подготват голема БОЖИКНА МАНИФЕСТАЦИЈА закажана за 6-ти Јануари (недела) во 11 часот, на голема бина, на платото пред Црквата „Св.Димитриј“.

За неколку дена, тие влегуваат во студио за да возобноват уште една православна Божикна песна, со што ќе го збогатат репертоарот на празнични православни песни што ќе ги остават во наследство на генерациите што доаѓаат.

А „Вечниот Бог“- како Божикна песна што веќе сите деца ја знаат, останува главен музички симбол на манифестацијата.

Многубројните изненадувања што се подготвуваат за 6-ти Јануари и самата БОЖИКНА МАНИФЕСТАЦИЈА, ќе Ви ги откриваме дел по дел, во периодот што следи, со нови интересни видео пораки.

Ве молиме пратете не и стиснете лајк:
error20
fb-share-icon0