ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

Ивана Трамп, поранешна сопруга на поранешниот претседател Трамп, почина на 73-годишна возраст

1 мин читање

Ивана Трамп, поранешната сопруга на поранешниот претседател Доналд Трамп, почина на 73-годишна возраст, изјави семејството за ABC News.

„Нашата мајка беше неверојатна жена – силна во бизнисот, спортист од светска класа, сјајна, убава и грижлива мајка и пријателка“, се вели во соопштението на семејството Трамп.

„Ивана Трамп беше борец. Таа избега од комунизмот и ја избра оваа земја. Ги научи своите деца да бидат цврсти и одлучни,на  сочувство и решителност“, велат од семејството. „Таа многу ќе и недостига на нејзината мајка,на нејзините три деца и десет внуци.

Болничарите на Менхетен, одговарајќи на повикот за срцев удар, пронашле 73-годишна жена во станот во Апер Ист Сајд, каде што живеела Ивана Трамп веднаш по 12:30 часот, во четвртокот, според FDNY.

Во изјавата на својата социјална мрежа „Truth Social“, Доналд Трамп се сеќава на Ивана како „прекрасна, убава и неверојатна жена, која водеше одличен и инспиративен живот“.

„Нејзината гордост и радост беа нејзините три деца, Доналд Џуниор, Иванка и Ерик“, напиша тој. „Таа беше толку горда на нив, како што сите ние бевме толку горди на неа.

Ивана Трамп беше првата сопруга на Доналд Трамп. Заедно имаа три деца: Доналд Џуниор, Иванка и Ерик Трамп.

Ивана Трамп, која порасна под комунистичка власт во поранешна Чехословачка, се омажи за Доналд Трамп во 1977 година. Двојката се разведе во 1992 година.

Извор: АБЦ ЊУЗ

Ве молиме пратете не и стиснете лајк:
error20
fb-share-icon0