ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

Израелските војници ранија 14 Палестинци кои се обиделе да ја пробијат опсадата на Газа

1 мин читање

Израелски војници отворија оган кон група палестинци кои се обидувале да ја пробијат опсадата на Газа и притоа се ранети 14 лица.

Ова е 20-ти пат Палестинците да се обидат по морски пат да ја пробијат опсадата на Газа, која израелската страна ја наметна пред 12 години, објави Фена.

Во соопштението од палестинското Министерство за здравство се наведува дека израелските војници во еден момент отвориле оган кон Палестинците, употребувајќи боева минуција.

Шест од седум гранични премини во Појасот Газа, каде живеат речиси два милиони Палестинци, се наоѓаат под контрола на Израел, а еден е под контрола на Египет.

Ве молиме пратете не и стиснете лајк:
error20
fb-share-icon0