ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

Инциденти на протестите во Солун и Атина

1 мин читање

Помали инциденти избија на протестите што се одржуваат во Солун и Атина, организирани од учениците и студентите во рамки на активностите за одбележување на 10-годишнината од убиството на Алексис Григоропулос, јави дописничката на МИА од Атина.

Во грчката престолнина, група маскирани лица се оддели од поворката и ја нападна полицијата со камења и предмети, на што специјалните полициски сили одговорија со солзавец и шок бомби. Според грчките медиуми, приведени се две лица.

Во инцидентите кои траеја кусо, маскираните лица нанесоа материјална штета на неколку продавници и на автобуски постојки.

Слична е ситуацијата и во Солун. Група маскирани лица ја нападнале полицијата со молотови коктели, која одговорила со солзавец и шок бомби.

Главните протести за одбележување на годишнината од убиството на Григоропулос се закажани за во 18 часот по локално време.

Ве молиме пратете не и стиснете лајк:
error20
fb-share-icon0