ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

ТРАЧ МУАБЕТИ > Магазин > Лесен е за подготовка, а ќе му се допадне на секого: Ладен десерт од банани, бисквити и јогурт

Лесен е за подготовка, а ќе му се допадне на секого: Ладен десерт од банани, бисквити и јогурт

Овој освежувачки десерт е лесен за правење, а многу е вкусен и ќе им се допадне на сите членови на вашето семејство.

СОСТОЈКИ:

1 кг бисквити

1 л јогурт

250 гр шеќер

банани

1 кесичка шлаг

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Бисквитите издробете ги, додајте шеќер во прав и прелијте сè со јогурт.

Оставете половина час да отстои за бисквитите добро да го впијат јогуртот.

Обликувајте ја масата по желба и преку ставете банани исечкани на кругови (или некое друго овошје по желба) и од горе распоредете разматен шлаг.

Оставете да отстои неколку часа во фрижидер и послужете.