ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

ТРАЧ МУАБЕТИ > Вести од светот > Лоазо: Франција ќе го признае Гуаидо ако Мадуро до вечер не распише избори

Лоазо: Франција ќе го признае Гуаидо ако Мадуро до вечер не распише избори

Француската министерка за европски работи Натали Лоазо денеска изјави дека Париз ќе го признае опозицискиот лидер Хуан Гуаидо како привремен претседател на Венецуела ако претседател Николас Мадуро до вечер не распише избори.

– Ако Мадури до вечер не се обврзе дека ќе организира претседателски избори, во тој случај Франција ќе го смета Хуан Гуидо за легитимен да организира избори и него ќе го сметаме за привремен претседател до одржувањето на легитимни избори во Венецуела, истакна Лоази.

Таа предлогот на Мадуро тој да организира предвремени парламентарни избори го оцени како фарса.