ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

Луѓето со смисла за хумор живеат подолго

1 мин читање

Група научници од Научно-технолошкиот универзитет од Норвешка докажале дека луѓето со смисла за хумор имаат 20 отсто подолг животен век од останатите.

Истражувачите тоа го објасниле со позитивното дејствување на смеењето врз менталното здравје и друштвениот живот. Заклучок на научниците е дека тоа е верижен процес, па така луѓето кои можат да засмејат други, истовремено успеваат да го продолжат својот живот и на другите.

Поради тоа треба да бираме друштво на оние кои умеат да не засмејат, нагласуваат истражувачите.

Ве молиме пратете не и стиснете лајк:
error20
fb-share-icon0