ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

МВР со апел да не се употребуваат пиротехнички средства – казните од 200 до 500 евра

1 мин читање

Министерството за внатрешни работи објави денеска соопштение во кое апелира до граѓаните да не употребуваат пиротехнички средства, што е зачестена појава во пресрет на новогодишните празници.

-МВР ги известува граѓаните дека неовластената употреба на пиротехнички средства е казнива согласно Законот за прекршоци против јавниот ред и мир, Законот за заштита од експлозивни материи и Кривичниот законик на Република Македонија, се наведува во соопштението.

Министерството потсетува декла неовластената употреба на пиротехнички средства (петарди, палење ракети и други пиротехнички средства) со кои се  нарушува јавниот ред и мир и безбедноста на граѓаните се казнува со глоба во износ од 200 до 500 евра.

-Апелираме до граѓаните да ги почитуваат законските прописи и да соработуваат со полицијата, доколу забележат лица кои продаваат пиротехнички средства и да ги пријават на полициски службеници лично или преку бесплатниот телефонски број 192. Апелираме особено до малолетниците да не употребуваат петарди, бидејќи тие претставуваат опасност за нивното здравје, додава МВР.

Ве молиме пратете не и стиснете лајк:
error20
fb-share-icon0