ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

ТРАЧ МУАБЕТИ > Вести од светот > Медиуми: Курц ја „изолира“ министерката за надворешни работи

Медиуми: Курц ја „изолира“ министерката за надворешни работи

1 мин читање

BRUSSELS, BELGIUM – OCTOBER 19: AUSTRIAN CHANCELLOR IN WAITING SEBASTIAN KURZ ARRIVES AHEAD OF A EUROPEAN COUNCIL MEETING AT THE COUNCIL OF THE EUROPEAN UNION BUILDING ON OCTOBER 19, 2017 IN BRUSSELS, BELGIUM. BRITAIN’S PRIME MINISTER THERESA MAY ATTENDS ALONG WITH THE OTHER 27 MEMBERS HEADS OF STATE. UNDER DISCUSSION ARE THE IRAN NUCLEAR DEAL, BREXIT AND NORTH KOREA. MRS MAY HAS OFFERED ASSURANCES TO EU NATIONALS THAT HER GOVERNMENT WILL MAKE IT AS EASY AS POSSIBLE TO REMAIN LIVING IN THE UNITED KINGDOM AFTER BREXIT. (PHOTO BY DAN KITWOOD/GETTY IMAGES)

Австрискиот канцелар Себастијан Курц на патувањето во Јапонија и Јужна Кореја, а потоа и во САД, нема да оди со шефицата на австриската дипломатија Карин Кнајсел, што е вообичаена пракса.

Како што е најавено, во делегацијата ќе бидат министрите за економија Маргарет Шрамбек и за инфраструктура, иновации и сообраќај Норберт Хофер, додека Кнајсел ќе учествува „само“ на Минхенската безбедносна конференција.

Невообичаено е во Австрија канцеларот, пред се на пат во САД, каде за 20 февруари е закажан состанок со американскиот претседател Доналд Трамп, да не оди со шефицата на дипломатијата.

Нејзиното поклонување пред претседателот на Русија Владимир Путин минатото лето, на нејзината свадба, предизвика негодување во Вашингтон.

Официјално, отсуството на Кнајсел од делегацијата што ја предводи Курц на претстојните патувања, неговиот Кабинет го објаснува со намалување на делегацијата.

Меѓутоа, како што тврдат дипломатите зад затворени врати, канцеларот се повеќе се дистанцира од Кнајсел, затоа што таа, како што велат, сака „да ги подучува“ колегите во Владата и со тоа самата се изолира од останатите во Кабинетот.