ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

Мице Јанкуловски добитник на наградата Уметник на светот на Биеналето Ларнака 2018

На македонскиот сликар и карикатурист Мице Јанкуловски синоќа во просториите на Градската галерија на Ларнака, Кипар, во рамки на Биеналето Ларнака 2018, му е доделена наградата Уметник на светот.

Јанкуловски на Биеналето Ларнака 2018 се претстави со делото „Форми од Венеција“ 2017, полиптих од 5 дела, сериграфија со примена на фрок. Делото е куратирано од Енцо ди Мартино и печатено во графичкото студио Фалани, Венеција.

Годинашното издание на Биеналето Ларнака се одржа од 17 октомври до 30 ноември. Целта на оваа културна манифестација е да ги претстави уметниците од цел свет со дела со висок кавалитет и професионализам.
Ве молиме пратете не и стиснете лајк:
error20
fb-share-icon0