ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

Ново намалување на цената на горивата

Движењето на цените на суровата нафта на светските берзи најавува ново, значително поевтинување на нафтените деривати во малопродажба на следната корекција закажана за во понеделник.

Во моментов, барел нафта на берзата во Лондон чини 55,3 долари. Тоа е скоро 4,5 долари пониско од просечната цена за претходните две недели врз основа на која Регулаторната комисија за енергетика ги одреди актуелните цени.

Тогаш, регулаторот ја намали цената на бензините за 1,5 а а дизелот за 2,5 денари.

Доколку трендот на намалување продолжи со ова темпо, за очекување е во понеделник да имаме уште една надолна корекција која би се движела во рамките од последното намалување на малопродажните цени на нафтените деривати.

Ве молиме пратете не и стиснете лајк:
error20
fb-share-icon0