ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

Ново обвинение против градоначалникот на Загреб

1 мин читање

Хрватската Дирекција за борба против корупцијата (УСКОК) поднесе ново обвинение против загрепскиот градоначалник Милан Бандиќ.

Како што пренесуваат хрватските медиуми, станува збор за две нови обвиненија од аферата „Аграм“. Првото е во врска со работата на компанијата „Це-За-Р“ во која, според тврдењата на УСКОК, е оштетена загребска „Чистоќа“. Второто е во врска со претседателската кампања на Бандиќ од 2009 година.

УСКОК уште од 2015 година поднесе обвинение против загрепскиот градоначалник и 15 негови соработници, но дури по две години загрепскиот Жупаниски суд потврди седум точки од обвинението, а три врати на доработка во Обвинителството.

Сега УСКОК го доработи обвинението, покрена нови и побара да се присоедини со списите на аферата „Аграм“, за која почна судењето.

МИА

Ве молиме пратете не и стиснете лајк:
error20
fb-share-icon0