ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

Ова мора да го знаете и да внимавате: Пожарникари предупредуваат на опасноста од употреба на електрични греалки

Со студеното време се јавува зголемена потреба од електрични греалки.

Американските пожарникари секоја година ги предупредуваат Американците да внимаваат како ги поврзуваат греалките.

Имено, греалките што се користат во овие области, исто така, имаат два главни проблеми кои се поврзани со невниманието на корисникот.

Пред сè, важно е греалките да не се ставаат во близина на лесно запаливи предмети и да не ги оставате вклучени кога ќе излезете од дома. Уште поважно, греалката треба да биде вклучена директно во ѕидот, а не со продолжени кабли како што прават многумина.

Продолжните кабли понекогаш едноставно не можат да издржат толку многу енергија и се прегреваат.

Инаку, електричните греалки предизвикуваат повеќе од 50.000 пожари годишно во САД, а животот го губат стотици луѓе.

Ве молиме пратете не и стиснете лајк:
error20
fb-share-icon0