ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

“Опасни“ хитови: Овие песни не треба да ги слушате додека возите автомобил

1 мин читање

Според студијата на британскиот Moneybarn, повеќето хитови кои сите возачи сакаат да ги слушаат додека возат, се опасни. Така во студијата е наведено дека клучни фактори се ритамот и јачината на тонот. Музиката со повеќе од 120 БПМ е вистинска опасност за сообраќајот.

Советуваат дека најдобро е да се смени музиката веднаш штом се вклучи некоја од „опасните“ песни.

Така, меѓу најопасните е Green Day и нивниот хит „American idiot”, следуваат Miley Cyrus, The Killers и други. Од друга страна, околу 30 % од најпопуларните песни се сметаат за „сигурни” , меѓу кои апсолутен победник е Led Zeppelin и Stairway to Heaven.

Со студијата е потврдена и една теорија, која им е позната на сите. Гласната музика го зголемува бројот на отчукувањата на срцето и го скратува времето на реакција.

Топ 5 „најопасни” песни за возење

1. American Idiot – Green Day

2. Party in the U.S.A – Miley Cyrus

3. Mr. Brightside – The Killers

4. Don’t Let Me Down – The Chainsmokers

5. Born to Run – Bruce Springsteen

Топ 5 „најсигурни”  песни за возење

1. Stairway to Heaven – Led Zeppelin

2. Under the Bridge – Red Hot Chili Peppers

3. God’s Plan – Drake

4. Africa – Toto

5. Location – Khalid

Ве молиме пратете не и стиснете лајк:
error20
fb-share-icon0