ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

Осум намирници кои согоруваат повеќе калории отколку што содржат

1 мин читање

Луѓето со вишок килограми ќе се воодушеват по оваа вест. Конечно е направен список на намирници кои брзо ги согоруваат калориите, а најдобро од се е тоа што истите „убиваат“ повеќе калории отколку што имаат во себе.

Калориите се неопходни за секојдневно функционирање, но голем број калории може да доведат до вишок килограми, дури и до болести.

Овие осум намирници согоруваат повеќе килограми од тоа што содржат.

Јаболка и портокали

Оние кои сакаат слатко, наместо тоа може да го јадат ова овошје. Јаболката и портокалите содржат пристојна количина на шеќер која може да ги задоволи вашите потреби. Истовремено, ова овошје ја подобрува состојбата на вашиот организам и доведува до губење на килограмите.

Познато е дека јаболката се одговорни за намалување на ризикот од срцеви заболувања, карциноми, па и Алцхајмер. Портокалите помагаат во редукција на сите срцеви заболувања. Нивната моќна состојка, го намалува нивото на холестерол во крвта и исто така го спречува срцевиот удар.

Папаја

100 грама папаја содржат 43 калории.

Покрај тоа, папајата содржи витамин Ц и антиоксиданс бета-криптоксантин кои спречуваат настанување на полиартритис. Влакната на оваа намирница се добри за одржување на холестеролот во нормала.

Папајата е полна со витамини Ц,Е и А.

Грејпфрут

Иако грејпфрутот не влијае толку многу за калориите, тој е најздравата опција за почеток на денот.

Содржи 74 калории по чаша и многу антиоксиданси кои во комбинација го топат салото на здрав и ефикасен начин.

Бадем

Бадемите веќе некое време се најбараната намирница, бидејќи е докажано дека ги намалува килограмите. Тој е дел речиси од секоја диета.

Бадемите се и извор на енергија.

Карфиол

Карфиолот  е одличен на топење на килограмите и согорување на калориите. Преполн е со влакна, јаглени хидрати и витамин Ц, што е вистинска „бомба“ за здравјето.

Брусница

Освен што е диетална, брусницата е полна со природни киселини кои неповратно ги уништуваат масните наслаги.

Целер

100 грама целер содржи 16 калории.

Околу 75 проценти од целерот е вода, а 25 проценти се влакна. Поради оваа количина на вода е јасно дека целерот убива повеќе калории.

Краставица

И оваа намирница содржи вода и може подолго време да ве одржи хидрирани. Во исто време ги топи вашите килограми и ги согорува калориите.

Содржи многу витамин Ц и е вистински непријател на бактериите и вирусите.

Ве молиме пратете не и стиснете лајк:
error20
fb-share-icon0