ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

Откријте што точно се случува со вашето тело кога јадете луто

1 мин читање

Иако конзумацијата на овој зачин понекогаш е болно искуство, луѓето ширум светот и натаму уживаат во него.

Ефектите кои лутиот сос ги има на човековото тело се движат од многу добри (го забрзува метаболизмот) од многу незгодни.

Нутриционистите истакнуваат дека лутото ја ублажува надуеноста на цревата, ја забрзува циркулацијата и метаболизмот, штити од бактерии, вируси и габи, но е и одличен афродизијак.

-Поради забрзаната циркулација може да дојде до зголемен крвен притисок, па за тоа треба да внимавате. Кога се јаде луто доѓа до зголемено лачење на плунка и секрет, вдишувањето се продлабочува, а сето тоа поволно делува кај астматичарите кои боледуваат од акутни респираторни инфекции, објаснуваат нутриционистите.

Во продолжение прочитајте кои се последиците

Ги стимулира рецепторите за болка на вашиот јазик

Го збунува вашиот мозок

Ја зголемува телесната температура

Го зголемува дотокот на крв во желудникот

Го зголемува лачењето на плунка

Зголемена циркулација на крвта

Го продолжува животот

Ве молиме пратете не и стиснете лајк:
error20
fb-share-icon0