ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

Пад на вредноста на еврото

Еврото забележа пад на вредноста во однос на доларот по разочарувачките економски показатели од Франција и од Германија.

Првпат за 2,5 години намалена е активноста на францускиот приватен сектор поради протестите на Жолтите елеци.

И во Германија регистирано е успорување на приватниот сектор на четиригодишниот минимум.

По објавувањето на податоците за успорувањето во последниот квартал кај двете најголеми економии во евро зоната, вредноста на еврото се намали за 0,6 отсто и е под 1,13 долари.

Ве молиме пратете не и стиснете лајк:
error20
fb-share-icon0