ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

Пронајдени двајца членови на екипаж по уривањето на американските воени авиони кај јапонскиот брег

1 мин читање

Јапонското Министерство за одбрана соопшти дека досега се пронајдени двајца членови на екипаж во водите крај брегот на Јапонија, каде се урнаа два авиони на американскиот Марински корпус.

Прво е откриен еден маринец, чија состојба е стабилна, а по кусо време и вториот, чија состојба за сега не е позната.

Други детали за останатите петмина членови на екипажите засега нема.

Маринскиот корпус на САД претсходно соопшти дека борбен авион Ф/А 18 и авион за дополнување гориво КЦ-130, во кои имало вкупно седум членови на екипажи денеска се урнале кај брегот на Јапонија.

Авионите полетале од воздухопловната база на Маринскиот корпус Ивакуни, во близина на Хирошима, и спроведувале редовна обука кога дошло до несреќата, соопшти Маринскиот корпус.

Во потрагата по исчезнатите војници веднаш се вклучиле и јапонски авиони за потрага и спасување.

Ве молиме пратете не и стиснете лајк:
error20
fb-share-icon0