ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

Рецепт на денот: Киндер пингвин коцки

1 мин читање

Направете домашни Киндер пингви коцки со кои ќе ги израдувате најмладите.

Потребни состојки:

За бисквит

6 лажици брашно

6 лажици шеќер

6 јајца (одвоено белки и жолчки)

6 лажици жешка вода

1 прашок за печиво

3 лажици какао прав

За крем

3 крем сирења (од 70g)

5 лажици шеќер во прав

½ литар слатка павлака за шлаг

1 желатин во прав

За чоколаден крем

100g чоколадо за готвење

50g путер

1 лажица масло

50ml вода

За глазура

100g за готвење

50g путер

1 лажица какао прав

Подготовка:

Жолчките изматете ги со шеќерот и врелата вода додека смесата не стане густа и кремаста. Измешајте го какаото, прашокот за печиво и брашното во посебен сад, а потоа измешајте ги сувите состојки со жолчките. Додавајте лажица по лажица и мешајте со миксер.

На крај изматете ги белките додека не добиете снег, со неколку зрна сол. Додадете го во смесата од жолчки и брашно.

Печете во калап со мрсна хартија на 175 степени околу 40 минути. Изладениот бисквит пресечете го на 2 еднакви дела.

Во меѓувреме направете го кремот.

Желатинот прелијте го со 4 лажици вода и оставете го да нарасне. Измешајте го крем сирењето со шеќер и додајте слатка павлака. Желатинот стоплете го на ниска температура, па потоа додавајте го во смесата од крем сирење.

За чоколадниот крем потребно е чоколадото ситно да го исечкате, а во посебен сад да го загреете путерот со маслото и водата. Кога течноста ќе се соедини, тргнете од оган и додадете го чоколадото. Мешајте додека не се растопи.

Глазурата ќе ја подготвите така што на тивок оган ќе го загреете какаото со путерот додека не добиете еднолична смеса. На крај додадете го чоколадото.

Глазурата правете ја на крај, затоа што треба да е топла кога ќе ја прелиете.

Редење на слоеви:

Првиот дел од испечената кора ставете ја во калапот во кој ја печевте и на неа намачкајте половина од кремот. На кремот ставете го чоколадниот крем и оставете да отстои во фрижидер 15 минути.

Откако ќе се олади, ставете ја и другата половина бел крем, па покријте со втората кора.

Прелијте со топла глазура и оставете го колачот во фрижидер неколку часа.

Потоа сечете коцки и уживајте! Ќе бидете благодарни за секоја потрошена минута….

Ве молиме пратете не и стиснете лајк:
error20
fb-share-icon0