ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

Се бришат профили- Фејсбук ќе продолжи да биде доста агресивен во решавањето на овој проблем

1 мин читање

Фејсбук беше предмет на многу критики во последниве месеци, главно поврзани со начинот на чување на личните податоци на корисниците.

Компанијата беше хакирана неколку пати од почетокот на годината и е дел од големи истраги од страна на регулаторите на ЕУ.

Но, ова не се нејзините единствени проблеми, бидејќи социјалната мрежа се обидува да се бори и против лажните вести и дистрибуцијата на навредливи содржини на профилите.

За да се спротивстави на ваквите практики, Фејсбук користи специјални алгоритми и голем тим од луѓе кои ги следат и блокираат сметките кои ги кршат правилата на платформата. Врз основа на овие правила помеѓу април и септември 2018 година, Фејсбук избриша 1,5 милијарди лажни профили.

Ова е значително зголемување во однос на истиот период минатата година, објави „НекстВеб“.

Во вториот квартал се избришани 800 милиони кориснички сметки, а во третиот се блокирани уште 754 милиони. Во периодот јануари- март годинава биле избришани 534 милиони профили.

Ваквите практики го подобруваат квалитетот на содржината и успешно го запираат ширењето на спамови на социјалната мрежа.

-Фејсбук ќе продолжи да биде доста агресивен во решавањето на овој проблем, тврдат извори во компанијата.

Ве молиме пратете не и стиснете лајк:
error20
fb-share-icon0