ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

Се враќа во Формула 1: Роберт Кубица од идната сезона ќе вози за Вилијамс

1 мин читање

Полјакот Роберт Кубица следната сезона ќе биде пилот на Вилијамс на местото на Русинот Сергеј Сироткин, објави  прес-службата на тимот.

Претходно, Вилијамс го објави потпишувањето договор со британскиот возач Џорџ Расел.

Оваа сезона Сироткин и Ленс Холм (Канада) се натпреваруваат за Вилијамс, кој следната година ќе влезе во Форс Индија.

Кубица претходно ја напушти улогата на резервен пилот на Ферари. Имаше информации дека бизнисменот Лоренс Шол кој претходно го спонзорираше Вилијамс и сега го презема  Форс Индија, каде што ќе го однесе својот син Ленс Шрол од Вилијамс, придонесе за промовирање на Кубица во улога на главниот пилот.

Тој возеше во Формула 1 од 2006 до 2010 година. Зимата 2011 година, имаше тешка несреќа додека учествуваше на митингот во Италија. Пилотот може да ја изгуби раката, но лекарите успеаја да му ја спасат. Само две години подоцна, Кубица се врати на трките.

Ве молиме пратете не и стиснете лајк:
error20
fb-share-icon0