ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

Скопјанец обвинет затоа што во домот држел муниција

1 мин читање

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинителен акт против 38-годишен скопјанец за сторено кривично дело- недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи.

Како што соопшти Јавното обвинителство, на 23 август обвинетиот во својот дом во Сингелиќ, неовластено кај себе имал 73 куршуми, од кои 67 парчиња од кинеско и шест од албанско производство. Куршумите со калибар 7,62х39 биле наменети за испалување од различни видови репетирачки, полуавтоматски и автоматски огнени оружја.

Надлежниот јавен обвинител доставил и предлог за продолжување на определената мерка куќен притвор за обвинетото лице, бидејќи ценел дека и натаму постојат законските основи заради кои оваа мерка првично беше определена.

Ве молиме пратете не и стиснете лајк:
error20
fb-share-icon0