ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

Слушнале детски плаче среде ноќ, па доживеале шок: Бебе старо 2 недели оставено на тезга, причината го кине срцето

1 мин читање

Станарите кои живеат близу до еден пазар во Бангкок минатиот четврток доцна вечерта слушнале детски плач од правец на пазарот. Неколку минути подоцна таму пронашле оставено бебе.

Детето кое го пронашле било старо околу две недели, а оставено е откако се слушала гласна кавга.

Очевидци ветуваат дека бебето е оставено по кавга меѓу нејзините родители. Бебето е пронајдено на една тезга, замотано во сино ќебе.

Откако на самото место се појавиле полицајци и Итна помош, бебето е прегледано и откако е утврдено дека нема видливи повреди, одведено на натамошна нега во болница. Таму лекарите процениле дека е старо меѓу 10 и 20 дена.

-Не знам кој би оставил бебе на тезга на пазар. Покрај него е пронајдено и се што е потребно за нега на бебето, изјави службеничка од Итната помош.

Бебето уште неколку дена ќе остане во болница, а потоа ќе биде преместено во сиропиталиште, доколку не се јават родителите или некој од роднините во крвно сродство во бебето.

Според податоците на полицијата, очевидците виделе двојка со бебе како се караат пред бебето да биде оставено, па постои можност тоа да е напуштено поради проблеми меѓу мајката и таткото.

https://youtu.be/lg-CKDul73E
Ве молиме пратете не и стиснете лајк:
error20
fb-share-icon0