ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

Србија загрижена поради одлуката за формирање војска на Косово

1 мин читање

Српската премерка Ана Брнабиќ изјави дека денешниов ден кога Собранието во Приштина гласаше за законите за трансформација на Косовските безбедоносни сили во војска на Косово, „не е ден кој придонесува кон стабилност во регионот“, додавајќи дека Србија ќе продолжи со својот пат кон стабилност и мир.

Коментирајќи го формирањето на косовската Војска, Брнабиќ рече дека ова е тежок ден за неа и дека верува оти без стабилен регион нема ни стабилна Србија или која било друга земја во регионот.

Според неа, како што јави дописникот на МИА од Белград, подобро е да се зборува за соработка, наместо земјите да подигаат бариери и да размислуваат како да се спречи соработката.

Во врска со фомирањето на косовската Војска се огласи и српскиот министер за одбрана Александар Вулин, кој изјави дека се „согледува состојбата во Косово“ и дека Војската на Србија е „подготвена да ја исполни која било наредба на врховниот комадант, претседателот Александар Вучиќ, кој е информиран за сите детали“.

– Тоа е наша задача. За тоа каква наредба ќе се донесе, одлучува врховниот комадант, изјави Вулин.

Српскиот претседател Вучиќ, заедно со Вулин и началникот на Генералштабот на Војската на Србија, Милан Мојсиловиќ, од синоќа во следните 72 часа е во посета на повеќе единици во копнената безбедносна зона на границата кон Косово.

За денеска во Белград е најавена и вонредна прес-конференција за настаните во Приштина на директорот на спската владина Канцеларија за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ.

Ве молиме пратете не и стиснете лајк:
error20
fb-share-icon0