ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

Стрип легендата Стен Ли почина на возраст од 95 години

1 мин читање

Стен Ли почина на 95-годишна возраст. Познат како Стен “Човекот” Ли, тој имал проблеми со здравјето во последниве месеци и престана да прави конвенционални настапи претходно оваа година. Тој беше однесен од неговиот дом во Холивуд Хилс рано изутринава со амбуланта кола во Медицинскиот центар Цедарс-Синај, каде што починал.

Роден е како Стенли Мартин Либер во 1922 година, најпознат е како ко-креатор на повеќето од главните ликови во генезата на Универзумот на Марвел. Неговата кариера во компанијата на издавачот Мартин Гудман започна во 1939 година, кога стана асистент во она што тогаш беше познато како навремени стрипови. Тој ги помина следните неколку децении во пишување на романса и западни стрипови, но до крајот на 50-тите компанијата пропаѓаше. Во последниот обид, Ли одлучи да се обиде да му парира на популарноста на DC’s “Justice League ” со ” Fantastic Four ” на 1ви ноември 1961 година. Ко-создаден од уметникот Џек Кирби, тимот беше веднаш популарен и беше револуција на жанр од суперхерои со истражување на недостатоците на хероите, слабостите, неуспесите и меѓучовечките конфликти.

Следеше лавина на нови книги за херои со Кирби, вклучувајќи го The Incredible Hulk, The Mighty Thor, The Invincible Iron Man, The Astonishing Ant-Man и The Uncanny X-Men. Со Стив Дитко тој го создаде Doctor Strange и Spider-Man (веројатно најкористен лик на компанијата), како и Daredevil со Бил Еверет. Тој, исто така, ги оживеа старите безвременски херои од 1940-тите, вклучувајќи ги и ” Sub-Mariner ” и ” Joe Simon како и Jack Kirby’s Captain America “. Тим-групата The Avengers следеше во 1963 година. Додека останатите икони кои следеа, вклучувајќи ги и Inhumans, Silver Surfer, Black Panther (првиот црн суперхерој во мејнстрим стрипот) и главниот креативен придонес на The Falcon, главните креативни придонеси на Ли, го формираа јадрото на Марвел комикс.

За скоро шест децении Ли беше генијалното лице на Марвел, почнувајќи од редакциските задни страни на стриповите, каде што им се обрати на читателите директно во нео-боемски стил преку “Bullpen Bulletins” и “Stan’s Soapbox.” Овие колони, исто така, се залагаа за прогресивни социјални причини и зголемените проблеми на расизмот и граѓанските права. Оваа поврзаност со навивачите беше зајакната со постојани предавања на Ли на колеџ кампуси, како и чести конвенционални настапи.

Ли можеби стана пријателско лице на Марвел, но тој не беше без контроверзии. Неговите врски со Џек Кирби и Стив Дитко се влошија во врска со прашањата поврзани со сопственоста, а Ли земајќи ја заслугата за она што двајцата уметници го направија, беше занемарливо во создавањето на ликовите. Двајцата соработници ја напуштија компанијата и никогаш не се помирија со Ли.

Додека тој периодично би играл во стрипови, Ли на крајот го остави својот уреднички капацитет во Marvel Comics за да го започне Spider-Man стрипот со Џон Ромита. И да се обиде да ги доведе неговите сакани креации и на големиот и на малиот екран. Додека компанијата имаше голем успех на телевизија со The Incredible Hulk серијата, другите ликови како Spider-Man, Captain America и Doctor Strange не успеаја успешно да се пренесат на малиот екран. Успехот на големиот екран, исто така, го избегнуваше Марвел, со филмови како Howard the Duck од 1986 година, The Punisher од 1989 година и појавувањето на Fantastic Four во 1994 година, а во последниот случај никогаш дури и не ја виде светлината на денот.

Нештата се свртеа во 1998 година кога Blade го ​​направи успешното деби во театрите, а ловецот на вампири Весли Снајпс водеше на патот за другите ликови на Марвел да го погодат големиот екран, вклучувајќи ги и X-Men, Spider-Man, Hulk, Daredevil, The Punisher, Fantastic Four и Ghost Rider. Во 2006 година, Кевин Фејџ и продуцентот Ави Арад започнаа во Марвел Студиос, со Iron Man во 2008 и The Incredible Hulk што водеше на патот за она што требаше да стане една од најуспешните филмски франшизи на сите времиња, и првиот вистински кинематографски споделен универзум. Ли беше како извршен продуцент на сите овие филмови, и стана познат по тоа што се појави во скоро сите заедно со неговите познати креации како Thor, Black Panther, Doctor Strange и Ant-Man.

Татко ми ги сакаше сите негови обожаватели, рече ќерката на Ли Џ.К. Ли. Тој беше најголемиот, најпристоен човек.

Стен Ли беше извонреден како и ликовите што ги создаде, рече претседателот и извршен директор на Дизни, Боб Игер, во изјавата. Суперхерој во очите на фановите на Марвел низ целиот свет, Стен имал моќ да инспирира, да забавува и да се поврзува. Степенот на неговата имагинација беше надминат само со големината на неговото срце.

Претседателот на Marvel Studios, Кевин Фејџ, исто така, оддаде почит. Никој не има повеќе влијание врз мојата кариера и се што правиме во студијата на Марвел од Стен Ли, рече претседателот на “Марвел студиос” Кевин Фејџ. Стен остава извонредно наследство кое ќе ги надживее сите нас. Нашите мисли се со неговата ќерка, неговото семејство и милионите обожаватели кои засекогаш биле допрени од генијот, харизмата и срцето на Стен.

Ве молиме пратете не и стиснете лајк:
error20
fb-share-icon0