ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

Тајван ја осудува Русија поради Украина

1 мин читање

Тајванскиот претседател во средата ја осуди Русија затоа што наредила војници во регионите под контрола на бунтовниците во Украина и тврди дека кризата се користи за да се наруши моралот на островот, кој долго време е под закана од кинеска инвазија.

© Sam Yeh Taiwan President Tsai Ing-wen has condemned Russia for ordering troops into rebel-held regions in Ukraine

Самоуправниот демократски Тајван внимателно ја следеше ситуацијата во Украина, бидејќи Кина тврди дека има суверенитет над островот и вети дека ќе го заземе еден ден — со сила ако е потребно.

Пекинг го засили воениот, дипломатскиот и економскиот притисок врз Тајван откако претседателката Цаи Инг-Вен дојде на власт во 2016 година, бидејќи таа го отфрла ставот дека островот е кинеска територија.

„Нашата влада го осудува руското кршење на суверенитетот на Украина… и ги повикува сите страни да продолжат да ги решаваат споровите преку мирни и рационални средства“, рече Цаи.

Таа ги опиша Тајван и Украина како „фундаментално различни во однос на геостратегијата, географската средина и важноста на меѓународните синџири на снабдување“, мислејќи на статусот на островот како главна штица во глобалната економија, особено полупроводниците.

„Сепак, соочени со надворешни сили кои се обидуваат да манипулираат со ситуацијата во Украина и да влијаат на моралот во тајванското општество, сите владини единици мора да бидат повнимателни против когнитивната војна.

Тајванското Министерство за одбрана минатата година соопшти дека Кина започнала кампања за дезинформации чија цел е да го заземе островот „без борба“.

Цаи во средата, исто така, им порача на националната безбедност и воените единици да останат будни и да го засилат надзорот на воените активности околу Тајван.

Последниот квартал од 2021 година забележа огромен скок во упадите на кинеските воени авиони во зоната за идентификација на воздушната одбрана на Тајван.

Минатата година, Тајван забележа 969 такви упади, според базата на податоци составена од АФП – повеќе од двојно од приближно 380 во 2020 година.

Пекинг постапи внимателна линија за Украина, но исто така понуди зголемена поддршка за рускиот претседател Владимир Путин.

Двете сили потпишаа заедничка изјава овој месец, со која се согласија за повеќе надворешнополитички цели, вклучително и не понатамошно проширување на НАТО и дека Тајван е „неотуѓив дел од Кина“.

Кинеските власти, исто така, постојано застанаа на страната на Русија, обвинувајќи го Западот за тензиите околу Украина, обвинувајќи ги за „менталитет на Студената војна“, додека загриженоста на Москва за безбедноста ја опишуваат како „разумна“.

Ве молиме пратете не и стиснете лајк:
error20
fb-share-icon0