ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

ТРАЧ МУАБЕТИ > Вести > Утрово најстудено во Битола, измерени -18 степени

Утрово најстудено во Битола, измерени -18 степени

1 мин читање

Со измерени минус 18 степени најстудено утрово беше во Битола. Под нулата се измерени и во Скопје-Петровец, Лазарополе, Тетово и Берово, -11 Прилеп, -10 Струмица, минус девет Демир Капија, минус осум Штип и Куманово, минус седум Скопје-Зајчев Рид, минус шест Крива Паланка, Охрид и Претор, минус три Гевгелија и нула во Дојран. 

Во текот на денот се очекува максималната температура да се движи од минус еден до девет степени.

Снег најмногу има во Маврово 57 сантиметри, 37 Лазарополе, 32 Тополчани,  27 Битола,  26 Охрид, 19 Тетово,  Претор, 12 Прилеп, осум Струмица, седум Берово, Крива Паланка, шест Демир Капија, пет Штип, четири во Виница.

И претпладнево во земјта е ведро и студено, наместа  со појава на умерена облачност.  Дува слаб  западен ветер. Во текот на денот ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец .

Во Скопје, сончево со мала до умерена облачност и со слаб северозападен ветер. Максималната температура ќе достигне до четири степени.

Утре и за време на викендот ќе преовладува облачно време со магла по одделни котлини. Во крајните западни делови ќе има услови за слаби врнежи од дожд, а на планините од снег. Повеќе врнежи се очекуваат од вторник.

МИА