ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

ТРАЧ МУАБЕТИ > Вести > Утрово Скопје повторно загадено, еве на кое место сме во светот

Утрово Скопје повторно загадено, еве на кое место сме во светот

1 мин читање

Нашиот главен град утрово е 11-ти најзагаден град во светот.

Ова го покажуваат податоците на air visual.

Пред Скопје е градот Кабул во Авганистан.

Утрово Тетово е многу високо загадено, а Струмица е високо загадена, покажуваат податоците од мерните станици на Министерството за животна средина.

Сите други градови утрово се помалку загадени.

Граѓани вчера се собраа во паркот Жена борец спроти Собранието на протестот против аерозагадувањето. Тоа беше втор протест организиран од граѓанската иницијативата Канцерогено општество.

Рекоа дека доколку не се свика итна седница на Владата и не се искористат сите расположливи средства за справување со проблемот со аерозагадувањето тие се подготвени да преземат и други радикални мерки.