ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

ФОТО+ВИДЕО: Волксваген и ја реставрираше „Бубата“ која ја вози 52 години

1 мин читање

„Бубата“ која Кетлин Брукс ја купила на 12. декември 1966. године ја нарекла Ени, а од тогаш тие две се неразделни цели 52 години.

Кога Волксваген слушнале за овој случај, одлучиле целосно да ја реставрираат Ени.

-Со мене беше низ мојот брак и развод. Во купувањето на куќата, почетокот на мојата работа, промената на неколку работни места, борбата со ракот на дојката. Секаде беше со мене и помина над 720.000 километри, вели Кетлин.

Низ шега сопственичката на автомобилот вели дека Ени е иста како неа.

-Спора е на угорнина и подобро работи кога е студено времето, вели сопственичката.

Кога Волксваген дознале за нивниот однос, одлучиле да ја наградат за верност, а организиран е тим од 60 лица од фабриката во Мексико (каде последната, вистинска „Буба“ со воздушно ладење е направена во 2003 година), да извршат реставрација на Ени.

Тимот ја спровел неверојатната трансформација, се со цел Кетлин да може да го користи автомобилот додека сака.

https://youtu.be/3iGkvEt9cfA

Направени биле голем број унапредувања кои ќе и го олеснат возењето. Вградени биле диск-сопирачки на сите четири тркала, моторот бил преработен и зголема е моќноста на 1.600 кубика, ауспухот е од не’рѓосувачки челик, има електронско палење, но и многу други работи.

https://youtu.be/VKu3J93Jinw
Ве молиме пратете не и стиснете лајк:
error20
fb-share-icon0