ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

Харадинај: Додека Србија не го признае Косово, нема да се намалат царините

Додека Србија не го признае Косово, не треба да се намалат царините, изјави премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, објави приштинскиот весник „Газета експрес“.

Само признавањето на независно Косово од страна на српската држава може да ги намали царините, посочи Харадинај во Парламентот.

Тој додаде дека косовскиот претседател преговара со Белград на поинаков начин, додека неговиот став е Косово „само со санкционирање може да добие признание од Србија“.

Без ваков пристап невозможно е да се постигне меѓусебно признавање ниту може да се постигне взаемно прифатлив договор, нагласи Харадинај.

Ве молиме пратете не и стиснете лајк:
error20
fb-share-icon0