ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

ТРАЧ МУАБЕТИ > Регион > Чамец со 36 бегалци и мигранти пристигна на грчкиот остров Лезбос

Чамец со 36 бегалци и мигранти пристигна на грчкиот остров Лезбос

1 мин читање

На грчкиот остров Лезбос рано утрово од турското крајбрежје пристигна чамец со 36 бегалци и мигранти, а како што е веќе пракса, 14 дена ќе бидат сместени во специјален простор- карантин, наменет за новите пристигнувања, со цел да се изолираат, поради Ковид-19 и да не се мешаат со оние кои престојуваат во прифатните центри, јави дописничката на МИА од Атина.

Според грчките медиуми, се очекува претставници од Националната организација за јавно здравје да ги тестираат бегалците и мигрантите пред да бидат префрлени во карантин.

Од почетокот на месецов, ова е трет чамец што пристигнува на Лезбос. Пристигнаа вкупно 70 бегалци и мигранти во два одвоени случаи, 51 мигрант на 6 мај и 19 лица на 10 мај.

При анализираните примероци, во вторникот беше соопштено дека две лица од првата група се заразени со новиот коронавирус, иако немале никакви симптоми.