ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

Чудотворен утрински напиток: Куркума со топла вода

1 мин читање

Сите треба да се трудиме да конзумираме што е можно повеќе здрава и корисна храна, бидејќи таа може многу да придонесе кон нашето здравје. Кога станува збор за куркумата- многу се пишува за неа, за неверојатните бенефити кои таа му ги носи на нашето здравје.

Една жена од Велика Британија започнала експеримент така што почнала да додава куркума во топла вода и да го конзумира овој напиток секое утро. Веќе по неколку дена ја забележала разликата: нејзиното варење се подобрило, и се исчистила кожата на лицето и утринското будење и станало полесно.

Начин на подготовка:

0.5 лажица куркума и 1 чаша топла вода

Ставете ја куркумата во топлата вода и добро промешајте. Напитокот се пие во првиот дел од денот, пред или по појадокот. Пијте го 2 недели, а потоа направете пауза од 2 недели.

Како влијае на нашиот организам?

– куркумата го спречува создавањето тромбови

– го подобрува варењето. Го нормализира варењето и го забрзува метаболизмот.

– го чисти црниот дроб и ги обновува оштетените келии.

– делува како превенција од ракот, така што го алкализира нашиот организам.

– ги олеснува симптомите на артритис –  ги намалува отоците и ја ублажува болката.

Куркумата не се препорачува за деца помали од 5 години и трудници, како и кај болести на гастритис и чир на желудникот.

Ве молиме пратете не и стиснете лајк:
error20
fb-share-icon0