ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

ТРАЧ МУАБЕТИ > Вести > Јанева: Мицкоски не е вклучен во „Талир“

Јанева: Мицкоски не е вклучен во „Талир“

1 мин читање

Во периодот кога претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски бил генерален секретар на партијата не е опфатен како период на истрага во предметот „Талир“ и во истиот период нема констатирано кривично дело, рече специјалната обвинителка Катица Јанева, во Тв емисија на 1ТВ, Катица вели и дека нема случај за хидроцентралите на Мицкоски.

На прашање на водителката ја запраша Јанева во врска со обвинувањата на Мијалков дека имало пазарења тој да биде тргнат  од обвиниение, на што обвинителката одговори:

– Не, не! Само едноставно во времето кога Мицкоски беше Генерален секретар на партијата, во тој период не беше предмет обвинението „Талир“. Моментално тој е уште во предистрага, а за тој период се , се прибираат докази, а инаку за периодот во кој Мицкоски не е Генерален секретар ќе се подигне обвинение. Така како што ви реков дека за некои лица што биле во истрага сега периодот е намален а и обвинението ќе биде за помалку лица . Уште е предмет на анализа господинот Мицкоски, рече Јанева.