ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

200.000 Луѓе на улиците во Варшава: Политичарите и десничарите заедно на маршот, запалено е знамето ЕУ!

1 мин читање

Прославата по повод денот на независноста на Полска и 100 години од завршувањето на првата светска војна, околу 200,000 луѓе прошетаа низ Варшава додека позади нив ги пратеше маса предводена од националистички групи.

Националистите  извикуваа „САД – империја на злото“, „Смрт на непријателите на татковината“, „Полска – бела и католичка“, додека  членовите на националистичката „Свепољске омладине“ го запалили знамето на Европската унија.

Повеќето носеа знамиња на Пољске, но поединци виореа знамиња на ултрадесничарската група, вкључуваќи ја и  италијанската „Форца нуову“ кој нивниот лидер Роберто Фиоре јавно се изјасни као фашиста. Националистите запалија стотина бакљи и фрлаа петарди.

На чело на колоната граѓани беа председателот Анџеј Дуда и премиерот Матеуш Моравијецки, а војниците пред њив носеа големо знаме со натпис „За тебе, Полска“.

„Нека ова биде наш заеднички марш, нека биде марш за сите, марш за сите кои сакаат да присуствуваат и да се осеќаат добро“, рекол  Дуда.

Embedded video

HooligansTV@HooligansTV1

Hundreds of thousands of Polish patriots celebrating the National Independence Day in Poland. In the capital many fans from all over the country, on this day the club colors do not matter.

Дуда во некои моменти воопшто не се гледал од чадот од бакљиите.

На зградите, аутомобилите и автобусите во полската престолница беа поставени знамиња, а граѓаните положија цвеќе на гробот на таткото на полската независност, маршалот Јозеф Пилсудски.

Претходно  Дуда и Моравијецки одбележија 100 годишница од независноста на Полска и Ден на примирјето од Првата светска војна пред Споменикот на непознатиот јунак во Варшава.

Погледај слику на Твитеру

Насобраните точно на пладне, мафтајќи со полските знамиња, ја пееа химната на државата во изведба на војниот окестар.

Дуда во својот говор повика на национално единство.

Претседателот на Европскиот совет, и бивши полски премиер на Полске Доналд Туск, ја одбележа 100 годишницата од независноста на Полска со полагање на венец на споменикот на личностите од полската историја кои после Првата светска војна учествувале во обновата на државноста на земјата. Тој положи цвеќе на споменикот на маршалот Пилсудски, кој се наоѓа пред палатата Белвадере.

Туск, кој е и противник на полската десничарска влада, изјави дека политичките несогласувања околу иднината на Полска „понекогаш премногу силна“, а и нагласи дека , „нашата врска е многу јака и многу важна, а тоа си ти Полска“.

 

 

Ве молиме пратете не и стиснете лајк:
error20
fb-share-icon0