ТРАЧ МУАБЕТИ

Се е трач но има и вистина

4-ЦА МРТВИ ВО ХЕЛИКОПТЕРСКА НЕСРЕЌА ВО ОБЈЕКТ НА АМЕРИКАНСКАТА МОРНАРИЦА

1 мин читање

Четири лица загинаа откако хеликоптер кој превезувал цивили се урна во поморски објект на САД, соопштија официјални лица. Инцидентот се случил во Пацифичката ракетна постројка, во базата на морнарицата во Кауаи, Хаваи, нешто по 10 часот по локално време во Вторникот. Хеликоптерот бил во сопственост на корпорацијата Кроман, која „обезбедува услуги за поддршка на ракетната постројка “ во базата, изјави портпаролот на постројката за ракетен дострел на Пацификот во соопштението. Хеликоптерот учествувал во операција за обука во базата во Кекаха кога се урнал на северната област на инсталацијата, рече портпаролот.

© Pacific Missile Range Facility, FILE Marines board a CH-53 helicopter onto Pacific Missile Range Facility in Barking Sands, Hawaii, July 29, 2016.


Персоналот за итна помош реагираше на несреќата, рече портпаролот. Имаше четири жртви. Имињата на убиените се уште не се објавени. Сите четворица членови на екипажот беа вработени во Кроман, се вели во соопштението на Брајан Бити, директор за операции на компанијата. „Хеликоптерот вршеше рутински операции за обука според договор со американската морнарица“, рече Бити. „Не се достапни повеќе детали.
Во тек е истрага за да се утврди причината за несреќата, изјави портпаролот на постројката за ракетен дострел на Пацификот. Националниот одбор за безбедност на транспортот, исто така, потврди дека го истражува падот на хеликоптерот Сикорски С-61Н во близина на Кекаха. Федералната управа за авијација исто така истражува, рече Бити. Објектот за ракетен дострел на Пацификот е „најголемиот дострел на ракети со инструменти, повеќедимензионални тестирања и обука“, според американската морнарица. Има над 42.000 квадратни милји контролиран воздушен простор.

Ве молиме пратете не и стиснете лајк:
error20
fb-share-icon0